top of page

WYWIAD Z PIOTREM DUDKIEM

Wednesday, November 01, 2017

Właśnie przygotowałem kilka pytań na krótkie odpowiedzi:

  1. Speed to nowa moda w windsurfingu czy raczej wkraczająca nowa forma rywalizacji dzięki różnym mediom społecznościowym ?

 

Speed od kilku lat przeżywa swój renesans poprzez spopularyzowanie przystępnych cenowo urządzeń GPS dedykowanych do mierzenia prędkości na windsurfingu. Dzięki GPS każdy może zmierzyć swoja prędkość wysłać na stronę GPS-Speedsurfing.com  bądź windsurfing.pl i rywalizować korespondencyjnie z innymi. W przeciwieństwie do lat 80 i 90 kiedy speed był możliwy tylko podczas zawodów w których używało się drogiego sprzętu do pomiaru prędkości (kamery, fotokomórki) teraz jest to dostępne dla każdego kto ma odpowiedni GPS. Speed przy użyciu GPSow ma sens jeśli wszyscy używają dedykowanych do tego urządzeń i wyniki z tych urządzeń są weryfikowane przez niezależnego sędziego. Niemniej jednak aby ustanowić rekord świata czy danego kraju zgodnie z World Speed Sailing Record Council (WSSRC) należy uczestniczyć w imprezie certyfikowanej przez tą organizacje gdzie prędkość mierzy się na odcinku 500m przy użyciu kamer i fotokomórek. W praktyce trzeba pojechać albo do Luderitz albo do La Palme gdzie w tym roku zorganizowano pierwszy raz taką imprezę. Lista rekordów dostępna tutaj: https://www.sailspeedrecords.com/national-speed

2.Jakie są największe ograniczenia w biciu prędkości (sprzęt, technika, warunki czy psychika zawodnika) ? Np. na Luderitz.

 

Zdecydowanie warunki. Bez wiatru wiejącego z odpowiednią siłą i pod odpowiednim kątem i płaskiej wody nie zrobi się dobrego wyniku. Dobrym przykładem będzie tegoroczna impreza w La Palme gdzie Bjorn Dunkerbeck miał problemy aby osiągnąć 40 kts podczas gdy w Luderitz pływał ponad 50 kts.

3.Wymień 3-4 polskich zawodników, którzy mogą w tym roku popłynąć najszybciej

 

W naszych realiach gdzie w ciągu roku mamy tylko kilka dni  dobrych na speed i prawie zawsze przypadają one na miesiące jesienno zimowe to oprócz umiejętności windsurfingowych, sprzętu i urlopu danego dnia trzeba mieć jeszcze dobrą odporność na zimno.

Na pewno najszybciej może popłynąć każdy z czołówki Pucharu Polski tylko, że ci najlepsi wolą pływać wave gdy  wieje naprawdę mocno. Mamy po prostu za mało dni z wiatrem powyżej 30 kts więc gdy wieje solidnie jest zawsze dylemat gdzie jechać pływać: slalom, wave czy speed.

 

4.Jaka część sprzętu najbardziej wpływa na wyniki i dlaczego?

Wszystkie elementy mają znaczenie. Sprzęt powinien być  dobrany i ustawiony odpowiednio do warunków.

5.Jakie widzisz najczęstsze błędy techniczne u próbujących pływać speedowo?

Najczęstszy błąd to brak szukania optymalnych ustawień w czasie pływania. Często widzę osoby które schodzą na wodę i w trakcie całego dnia nie zmieniają w ogóle ustawień. Czasem zmiana napięcia żagla po maszcie o 0,5 cm, przesunięcie palety przód / tył czy zmiana wysokości bomu może spowodować że płyniemy o kilka wezłów szybciej. Najlepiej pływać wspólnie z kolegami, którzy pływają na podobnym poziomie i co hals zmieniać po jednym ustawieniu i porównywać prędkość. Często na początku sesji moje prędkości są zbliżone do innych a po kilku halsach i dostrojeniu sprzętu pływam z reguły szybciej.

6. Pływając dużymi prędkościami jak starasz sie zadbać o własne bezpieczeństwo (np.pozycja na desce czy na co zwracasz szczególną uwagę) ?

Ustawienie sprzętu. Dobrze ustawiony sprzęt daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W trudnych warunkach warto zakładać kask i kamizelkę, która chroni żebra.

 

7.Hydrofoil to przyszłość w windsurfingu czy oddzielna żyjąca swoim życiem linia tego sportu

Chciałbym w tym roku spróbować. To może być dobre rozwiązanie na dni gdy wieje za słabo na slalom. Hydrofoil ciągle się rozwija i nie wiadomo w którym kierunku to pójdzie.

8. I na koniec zbliżając sie do jakich prędkości skacze ci w żyłach adrenalina?

Zależy od warunków. Na bardzo płaskiej wodzie przy prędkości 40 kts można płynąć na luzie podczas gdy 30 kts na morzu to może być jazda na granicy kontroli.

Dzięki za odpowiedzi..

Tuesday, October 31, 2017

Obecnie tak wygląda stawka najszybszych zawodników w Polsce.  Do końca roku mamy 2 miesiące i jeszcze wszystko się może zdarzyć. Mróz, Kapuściński, Wrembel , Kaczmarski i nie będący na liście Dudek no i możne jakiś ambitny koks z czołówki się w to włączyć jak dostanie dobre warunki.

W POSZUKIWANIU IDEALNEGO AKWENU

Tuesday, October 31, 2017

 Po wyeliminowaniu Zatoki, Rewy i dwóch jezior nadmorskich (Gardno, Sarbsko) gdzie panują fajne warunki wiatrowe, wytypowałem z tabeli pięć polskich jezior gdzie panują najlepsze warunki do speedu, co potwierdzają uzyskany na nich rekordy.

1.Żnin 61,23 km/h
2.Kaliszańskie 60,5 km/h
3.Pogoria 58,9 km/h
4.Michalice 57,32 km/h
5.Bytyńskie 56,6 km/h

RAFAŁ KAPUŚCIŃSKI

Wednesday, November 01, 2017

Dziś wywiad z Rafałem Kapuścińskim - wiceliderem GPS SpeedMaster.

Trochę miałem problemów, żeby go dogonić na akwenie i przeprowadzić ten wywiad , ale w końcu go dopadłem i po kilku pytaniach na wodzie on został w tyle a ja pognałem baksztagiem na brzeg aby opublikować z nim rozmowę.

1. Twój zestaw to JP Speed 50, Point-7 6.3 dlaczego właśnie taki?

Deska optymalna do naszych warunków i mojej wagi jeśli chodzi o rozmiar, żagiel stabilny i z dużą mocą którą preferuje..

2. Jak starasz sie rozkładać nacisk na deskę w speedzie i jaka jest Twoja rada by przy odpadaniu do baksztagu nie zaliczyć katapy

Dla dobrej kontroli obie nogi pracują podobnie i pod takim kątem ustawiam lub dobieram sprzęt. Przy odpadaniu jest raczej jedna główna zasada ,odchyl sie odpowiednio wcześniej plecami do tyłu jednocześnie mocniej dobierając tylną ręką żagiel.

3.Jak ustawiasz na bomie linki trapezowe i jaką dobierasz ich długość?

Linki powinny balansować żagiel, ewentualnie z lekką tendencją na przód a nie odwrotnie ,stosunkowo wąsko rozstawione(maks 10cm).Długość 26-28" min, im większe zafalowanie tym dłuższe.

4.Czy bijąc swoje rekordy 5x10 Aver. starasz się pływać w dany dzień ile się da potem odczyt z GPS czy raczej preferujesz po każdym halsie odpoczynek i zebranie sił do następnego?

Sesja uzależniona jest głównie od warunków i na tym warto sie skupić, siła wiatru, miejsce na akwenie itd.A kiedy mamy dłuższą chwile warto zerknąć kiedy nam dobrze poszło i analizować.

5.Jakie widzisz najczęstsze błędy techniczne u próbujących pływać speedowo?

Brak rozeznania akwenu oraz sprzętu w pierwszych przejazdach tylko pełen ogień i niech sie dzieje heh

6. Idziesz na dobrym speedzie półwiatrem a w oddali widzisz rewelacyjny szkwał- jak sie psychicznie mobilizujesz?

...no to będzie pięknie :)

7.Co radzisz windsurferom na tzw. "zespół twardych przedramion" jak z tym walczyć?

Wypływać swoje aż przejdzie, wytrenować..lub udać sie na siłownie.

8. By osiągnąć dobry wynik lepiej być przeżeglowanym czy raczej z dobranym sprzętem do warunków?

Dobry wynik to pływanie na limicie swoim jak i sprzętu...więc musi być trochę tego i trochę tego, prosta teoria ale opiera sie głównie na własnym doświadczeniu czy umiejętnościach które aby doskonalić wszystkim zainteresowanym życze jak najwięcej frajdy z każdej chwili na wodzie nie tylko w speedzie...bo dla mnie to akurat jest najważniejsze.

Serdeczne dzięki i życzę owocnej walki o tytuł Polskiego Mistrza Speedu 2017

1 / 1

Please reload

bottom of page